Bourns Inc. CD214B-F3600
CD214B-F3600
Part No.:
CD214B-F3600
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ShinYuaCD214B-F3600.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 3A DO214AA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 1 A