Bourns Inc. CD214B-R31000
CD214B-R31000
Part No.:
CD214B-R31000
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ShinYuaCD214B-R31000.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 3A SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
40pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1000 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 1 A