Bourns Inc. CD214B-R3400
CD214B-R3400
Part No.:
CD214B-R3400
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ShinYuaCD214B-R3400.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 3A SMB
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
40pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 1 A