Bourns Inc. CD214C-F3600
CD214C-F3600
Part No.:
CD214C-F3600
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
ShinYuaCD214C-F3600.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 3A SMC
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
45pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 3 A