Bourns Inc. CD214C-R31000
CD214C-R31000
Part No.:
CD214C-R31000
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
ShinYuaCD214C-R31000.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 3A SMC
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
40pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 1000 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.15 V @ 3 A