TDK Corporation CD45-E2GA102M-VKA
CD45-E2GA102M-VKA
Part No.:
CD45-E2GA102M-VKA
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
ShinYuaCD45-E2GA102M-VKA.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 440VAC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Disc
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
CD
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
440VAC
TemperatureCoefficient:
E
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Features:
High Voltage
Ratings:
X1, Y1
Applications:
Safety
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.276 Dia (7.00mm)
Height-Seated(Max):
0.453 (11.50mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Category:
Ceramic Capacitors
Datasheet:
ShinYuaCD45-E2GA102M-VKA.pdf
1. How to order CD45-E2GA102M-VKA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CD45-E2GA102M-VKA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CD45-E2GA102M-VKA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CD45-E2GA222M-NKA CD45-E2GA472M-NKA CD45-B2GA101K-VKA CD45-E2GA102M-VKA CD45-E2GA222M-VKA
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Package/Case Radial, Disc Radial, Disc Radial, Disc Radial, Disc Radial, Disc
Series CD CD CD CD CD
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 1000 pF 1000 pF 1000 pF 1000 pF 1000 pF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 440VAC 440VAC 440VAC 440VAC 440VAC
TemperatureCoefficient E E E E E
OperatingTemperature -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C
Features High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage
Ratings X1, Y1 X1, Y1 X1, Y1 X1, Y1 X1, Y1
Applications Safety Safety Safety Safety Safety
FailureRate - - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.276 Dia (7.00mm) 0.276 Dia (7.00mm) 0.276 Dia (7.00mm) 0.276 Dia (7.00mm) 0.276 Dia (7.00mm)
Height-Seated(Max) 0.453 (11.50mm) 0.453 (11.50mm) 0.453 (11.50mm) 0.453 (11.50mm) 0.453 (11.50mm)
Thickness(Max) - - - - -
LeadSpacing 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm)