Comchip Technology CDBA5200-G
CDBA5200-G
Part No.:
CDBA5200-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaCDBA5200-G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 5A DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Not For New Designs
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
380pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
5A (DC)
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 5 mA