Comchip Technology CDBB2100-G
CDBB2100-G
Part No.:
CDBB2100-G
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ShinYuaCDBB2100-G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO214AA
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Part Status:
Active
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 2 A