Comchip Technology CDBD6100-G
CDBD6100-G
Part No.:
CDBD6100-G
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaCDBD6100-G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 6A DPAK
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Part Status:
Obsolete
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
6A (DC)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 6 A