Comchip Technology CDBDSC3650-G
CDBDSC3650-G
Part No.:
CDBDSC3650-G
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaCDBDSC3650-G.pdf
Description:
DIODE SIC 3A 650V TO-252/DPAK
Packaging:
Tube
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Diode Type:
Silicon Carbide Schottky
Part Status:
Active
Capacitance @ Vr, F:
181pF @ 0V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 650 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
11A (DC)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 3 A