Comchip Technology CDBMHT1150-HF
CDBMHT1150-HF
Part No.:
CDBMHT1150-HF
Package:
SOD-123T
Datasheet:
ShinYuaCDBMHT1150-HF.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 1A SOD123T
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Part Status:
Active
Capacitance @ Vr, F:
120pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
1A (DC)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 1 A