Cincon Electronics Co. LTD CHE100W-24S12
CHE100W-24S12
Part No.:
CHE100W-24S12
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
Half Brick
Datasheet:
ShinYuaCHE100W-24S12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 101W
  • Related Categories
Package/Case:
Half Brick
Packaging:
Tray
Series:
CHE100W (100W)
ProductStatus:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
8.4A
Power(Watts):
101 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
90.5%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaCHE100W-24S12.pdf
1. How to order CHE100W-24S12 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CHE100W-24S12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHE100W-24S12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CHE100W-24S12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CHE100W-24S05 CHE100W-24S12 CHE100W-48S12 CHE100W-24S15 CHE100W-48S05
Part Number CHE100W-24S05 CHE100W-24S12 CHE100W-48S12 CHE100W-24S15 CHE100W-48S05
Package/Case Half Brick Half Brick Half Brick Half Brick Half Brick
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series CHE100W (100W) CHE100W (100W) CHE100W (100W) CHE100W (100W) CHE100W (100W)
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 8.4A 8.4A 8.4A 8.4A 8.4A
Power(Watts) 101 W 101 W 101 W 101 W 101 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 90.5% 90.5% 90.5% 90.5% 90.5%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)