Cincon Electronics Co. LTD CHE100W-48S12
CHE100W-48S12
Part No.:
CHE100W-48S12
Datasheet:
ShinYuaCHE100W-48S12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 101W
Series:
CHE100W (100W)
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
12V
Current-Output(Max):
8.4A
Power(Watts):
101 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
93%
Size/Dimension:
2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Datasheet:
ShinYuaCHE100W-48S12.pdf
1. How to order CHE100W-48S12 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CHE100W-48S12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHE100W-48S12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CHE100W-48S12.
Image CHE100W-24S05 CHE100W-24S12 CHE100W-48S12 CHE100W-24S15 CHE100W-48S05
Part Number CHE100W-24S05 CHE100W-24S12 CHE100W-48S12 CHE100W-24S15 CHE100W-48S05
Package/Case Half Brick Half Brick Half Brick Half Brick Half Brick
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series CHE100W (100W) CHE100W (100W) CHE100W (100W) CHE100W (100W) CHE100W (100W)
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Input(Max) 75V 75V 75V 75V 75V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 8.4A 8.4A 8.4A 8.4A 8.4A
Power(Watts) 101 W 101 W 101 W 101 W 101 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 93% 93% 93% 93% 93%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)