KEMET CK05BX102KTR
CK05BX102KTR
Part No.:
CK05BX102KTR
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaCK05BX102KTR.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 200V BX RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Military, MIL-C-11015, CK05
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
200V
TemperatureCoefficient:
BX
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.190 L x 0.090 W (4.83mm x 2.29mm)
Height-Seated(Max):
0.200 (5.08mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.200 (5.08mm)
Category:
Ceramic Capacitors
Datasheet:
ShinYuaCK05BX102KTR.pdf
1. How to order CK05BX102KTR on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CK05BX102KTR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CK05BX102KTR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CK05BX102KTR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CK05BX104KT/R CK05BX104K CK05BX102KTR CK05BX103KT/R CK05BX471K
Part Number CK05BX104KT/R CK05BX104K CK05BX102KTR CK05BX103KT/R CK05BX471K
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
Package/Case Radial Radial Radial Radial Radial
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 1000 pF 1000 pF 1000 pF 1000 pF 1000 pF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage-Rated 200V 200V 200V 200V 200V
TemperatureCoefficient BX BX BX BX BX
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications High Reliability High Reliability High Reliability High Reliability High Reliability
FailureRate - - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.190 L x 0.090 W (4.83mm x 2.29mm) 0.190 L x 0.090 W (4.83mm x 2.29mm) 0.190 L x 0.090 W (4.83mm x 2.29mm) 0.190 L x 0.090 W (4.83mm x 2.29mm) 0.190 L x 0.090 W (4.83mm x 2.29mm)
Height-Seated(Max) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm)
Thickness(Max) - - - - -
LeadSpacing 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm)