Sensata-Crydom CKRD6010-10
CKRD6010-10
Part No.:
CKRD6010-10
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays
Package:
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet:
ShinYuaCKRD6010-10.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 10A 48-660V
  • Related Categories
Package/Case:
SSR with Integrated Heat Sink
Packaging:
Bulk
Series:
CKR60
ProductStatus:
Active
MountingType:
DIN Rail
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
OutputType:
AC
Voltage-Input:
4 ~ 32VDC
Voltage-Load:
48 V ~ 660 V
LoadCurrent:
10 A
On-StateResistance(Max):
TerminationStyle:
Screw Terminal
Category:
Solid State Relays
Datasheet:
ShinYuaCKRD6010-10.pdf
1. How to order CKRD6010-10 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CKRD6010-10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CKRD6010-10?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CKRD6010-10.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CKRD6010-10 CKRD6030 CKRD6010 CKRD6020 CKRB6010
Part Number CKRD6010-10 CKRD6030 CKRD6010 CKRD6020 CKRB6010
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series CKR60 CKR60 CKR60 CKR60 CKR60
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType DIN Rail DIN Rail DIN Rail DIN Rail DIN Rail
OutputType AC AC AC AC AC
Voltage-Input 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC
Voltage-Load 48 V ~ 660 V 48 V ~ 660 V 48 V ~ 660 V 48 V ~ 660 V 48 V ~ 660 V
LoadCurrent 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A