Central Semiconductor Corp CLLSH1-60 TR
CLLSH1-60 TR
Part No.:
CLLSH1-60 TR
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
CLLSH1-60 TR.pdf
Description:
TRANSISTOR
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 60 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 1 A