Sensata-Crydom CMD60110
CMD60110
Part No.:
CMD60110
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
ShinYuaCMD60110.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 110A 48-660V
  • Related Categories
Package/Case:
Hockey Puck
Packaging:
Bulk
Series:
CMD60
ProductStatus:
Active
MountingType:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
OutputType:
AC, Zero Cross
Voltage-Input:
4 ~ 32VDC
Voltage-Load:
48 V ~ 660 V
LoadCurrent:
110 A
On-StateResistance(Max):
TerminationStyle:
Screw Terminal
Category:
Solid State Relays
Datasheet:
ShinYuaCMD60110.pdf
1. How to order CMD60110 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CMD60110 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMD60110?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CMD60110.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as CMD60110 pin diagram, CMD60110 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CMD6090 CMD6050 CMD6050P CMD60125 CMD60110
Part Number CMD6090 CMD6050 CMD6050P CMD60125 CMD60110
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
Package/Case Hockey Puck Hockey Puck Hockey Puck Hockey Puck Hockey Puck
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series CMD60 CMD60 CMD60 CMD60 CMD60
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
OutputType AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross
Voltage-Input 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC
Voltage-Load 48 V ~ 660 V 48 V ~ 660 V 48 V ~ 660 V 48 V ~ 660 V 48 V ~ 660 V
LoadCurrent 110 A 110 A 110 A 110 A 110 A