Central Semiconductor Corp CMDD2004 TR PBFREE
CMDD2004 TR PBFREE
Part No.:
CMDD2004 TR PBFREE
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
ShinYuaCMDD2004 TR PBFREE.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 250V 200MA SOD323
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
5pF @ 0V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 240 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
250 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 100 mA