Comchip Technology CMS01P10T-HF
CMS01P10T-HF
Part No.:
CMS01P10T-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
SOT-23-3
Datasheet:
CMS01P10T-HF.pdf
Description:
MOSFET P-CH 100V 1.2A SOT23
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
1.2A (Ta)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
650mOhm @ 1A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
9.3 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
513 pF @ 15 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
1W (Ta)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)