Comchip Technology CMS10P10D-HF
CMS10P10D-HF
Part No.:
CMS10P10D-HF
Package:
D-PAK (TO-252)
Datasheet:
ShinYuaCMS10P10D-HF.pdf
Description:
MOSFET P-CH 100V 10A DPAK
FETType:
P-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
10A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
RdsOn(Max)@IdVgs:
210mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
20 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1419 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
2W (Ta), 54W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)