Comchip Technology CMS15P03Q8A-HF
CMS15P03Q8A-HF
Part No.:
CMS15P03Q8A-HF
Package:
8-SOP
Datasheet:
CMS15P03Q8A-HF.pdf
Description:
MOSFET P-CH 30V SOP8
Packaging:
Tape & Reel (TR)
FETType:
P-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
30 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
15A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
12mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
21.5 nC @ 4.5 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2129 pF @ 15 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
1.5W (Ta), 4.5W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)