Comchip Technology CMS23P04D-HF
CMS23P04D-HF
Part No.:
CMS23P04D-HF
Package:
D-PAK (TO-252)
Datasheet:
CMS23P04D-HF.pdf
Description:
MOSFET P-CH 40V DPAK
Packaging:
Tape & Reel (TR)
FETType:
P-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
40 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
23A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
40mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
9 nC @ 4.5 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1004 pF @ 15 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
2W (Ta), 31.3W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)