Comchip Technology CMS40N03V8-HF
CMS40N03V8-HF
Part No.:
CMS40N03V8-HF
Package:
8-PDFN (SPR-PAK ) (3.3x3.3)
Datasheet:
ShinYuaCMS40N03V8-HF.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 25A/40A 8PDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
FETType:
N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
30 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
25A (Ta), 40A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
4.8mOhm @ 19A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.2V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
12 nC @ 4.5 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1750 pF @ 15 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
3.8W (Ta), 52W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)