Comchip Technology CMS42N06V8-HF
CMS42N06V8-HF
Part No.:
CMS42N06V8-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
8-PDFN (SPR-PAK ) (3.3x3.3)
Datasheet:
CMS42N06V8-HF.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 8PDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
42A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
12mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.2V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
39.2 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2100 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
2W (Ta), 52W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)