Comchip Technology CMS42N10H8-HF
CMS42N10H8-HF
Part No.:
CMS42N10H8-HF
Package:
DFN5x6 (PR-PAK)
Datasheet:
CMS42N10H8-HF.pdf
Description:
MOSFET
Packaging:
Bulk
FETType:
N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
6.6A (Ta)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
60mOhm @ 3.2A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
34 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1325 pF @ 30 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
3.6W (Ta), 83.3W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)