Comchip Technology CMS46N03V8-HF
CMS46N03V8-HF
Part No.:
CMS46N03V8-HF
Package:
8-PDFN (SPR-PAK ) (3.3x3.3)
Datasheet:
ShinYuaCMS46N03V8-HF.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 46A 8PDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
FETType:
N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
30 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
46A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
RdsOn(Max)@IdVgs:
9mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
12.8 nC @ 4.5 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1317 pF @ 15 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
1.67W (Ta), 29W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)