Comchip Technology CMS55N06CT-HF
CMS55N06CT-HF
Part No.:
CMS55N06CT-HF
Package:
TO-220AB
Datasheet:
CMS55N06CT-HF.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 55A TO220AB
Packaging:
Tube
FETType:
N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
55A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
12mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
39.2 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2100 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
2W (Ta), 96W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)