Comchip Technology CMS61P06CT-HF
CMS61P06CT-HF
Part No.:
CMS61P06CT-HF
Package:
TO-220AB
Datasheet:
CMS61P06CT-HF.pdf
Description:
MOSFET P-CH 60V 61A TO220AB
Packaging:
Tube
FETType:
P-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
61A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
6V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
22mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
37.2 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2165 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
2W (Ta), 171W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)