Comchip Technology CMS70N10H8-HF
CMS70N10H8-HF
Part No.:
CMS70N10H8-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
DFN5x6 (PR-PAK)
Datasheet:
ShinYuaCMS70N10H8-HF.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 70A DFN5X6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
70A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
6.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
Vgs(Max):
+20V, -12V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
4570 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
2W (Ta), 142W (Tc)
OperatingTemperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)