Comchip Technology CMS75P06CT-HF
CMS75P06CT-HF
Part No.:
CMS75P06CT-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220AB
Datasheet:
ShinYuaCMS75P06CT-HF.pdf
Description:
MOSFET P-CH 60V 75A TO220AB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
75A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
RdsOn(Max)@IdVgs:
9.5mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
141 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
8620 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
2W (Ta), 183W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)