Comchip Technology CMS80N03H8-HF
CMS80N03H8-HF
Part No.:
CMS80N03H8-HF
Package:
DFN5x6 (PR-PAK)
Datasheet:
ShinYuaCMS80N03H8-HF.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 80A DFN5X6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
FETType:
N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
30 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
80A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
RdsOn(Max)@IdVgs:
5.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
11.1 nC @ 4.5 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1160 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
2W (Ta), 53W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)