Comchip Technology CMS80N06D-HF
CMS80N06D-HF
Part No.:
CMS80N06D-HF
Package:
D-PAK (TO-252)
Datasheet:
ShinYuaCMS80N06D-HF.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 14A/80A DPAK
Packaging:
Tape & Reel (TR)
FETType:
N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
14A (Ta), 80A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
7mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
118 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
4871 pF @ 30 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
2.5W (Ta), 83W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)