Central Semiconductor Corp CTLSH10-60M856 BK
CTLSH10-60M856 BK
Part No.:
CTLSH10-60M856 BK
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
CTLSH10-60M856 BK.pdf
Description:
TRANSISTOR
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 60 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
670 mV @ 10 A