Infineon Technologies D1050N16TXPSA1
D1050N16TXPSA1
Part No.:
D1050N16TXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
ShinYuaD1050N16TXPSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.6KV 1050A
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
60 mA @ 1600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io):
1050A
Operating Temperature:
-40°C ~ 180°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 1000 A