Infineon Technologies D2450N07TXPSA1
D2450N07TXPSA1
Part No.:
D2450N07TXPSA1
Datasheet:
ShinYuaD2450N07TXPSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 700V 2450A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 mA @ 700 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
700 V
Current - Average Rectified (Io):
2450A
Operating Temperature:
-40°C ~ 180°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 2000 A