Infineon Technologies D255N06BXPSA1
D255N06BXPSA1
Part No.:
D255N06BXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-205AA, DO-8, Stud
Datasheet:
ShinYuaD255N06BXPSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 255A
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Stud Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
255A
Operating Temperature:
-40°C ~ 180°C