Infineon Technologies D270N36TXPSA1
D270N36TXPSA1
Part No.:
D270N36TXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
ShinYuaD270N36TXPSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 3.6KV 270A
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 3600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
3600 V
Current - Average Rectified (Io):
270A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.36 V @ 250 A