Infineon Technologies D4201N20TXPSA1
D4201N20TXPSA1
Part No.:
D4201N20TXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-200AE
Datasheet:
ShinYuaD4201N20TXPSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 2KV 6010A
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 mA @ 2000 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2000 V
Current - Average Rectified (Io):
6010A
Operating Temperature:
-40°C ~ 160°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 4000 A