Infineon Technologies D650N02TXPSA1
D650N02TXPSA1
Part No.:
D650N02TXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-200AA, A-PUK
Datasheet:
ShinYuaD650N02TXPSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 200V 650A
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
650A
Operating Temperature:
-40°C ~ 180°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
950 mV @ 450 A