Sensata-Crydom DC100D100C
DC100D100C
Part No.:
DC100D100C
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
ShinYuaDC100D100C.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 100A 1-72V
  • Related Categories
Package/Case:
Hockey Puck
Packaging:
Bulk,Box
Series:
PowerPlus DC
ProductStatus:
Active
MountingType:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
OutputType:
DC
Voltage-Input:
4 ~ 32VDC
Voltage-Load:
1 V ~ 72 V
LoadCurrent:
100 A
On-StateResistance(Max):
4 mOhms