Sensata-Crydom DC500D60
DC500D60
Part No.:
DC500D60
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
ShinYuaDC500D60.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 60A 1-500V
  • Related Categories
Package/Case:
Hockey Puck
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
PowerPlus DC
ProductStatus:
Active
MountingType:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
OutputType:
DC
Voltage-Input:
4 ~ 32VDC
Voltage-Load:
1 V ~ 500 V
LoadCurrent:
60 A
On-StateResistance(Max):
13 mOhms