Panasonic Electric Works DE1A1B-L2-12V
DE1A1B-L2-12V
Part No.:
DE1A1B-L2-12V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
ShinYuaDE1A1B-L2-12V.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V
Packaging:
Tube
Series:
DE
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
CoilVoltage:
12VDC
ContactForm:
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
ContactRating(Current):
8 A
SwitchingVoltage:
250VAC, 30VDC - Max
CoilCurrent:
16.7 mA
CoilType:
Latching, Dual Coil
Features:
TerminationStyle:
PC Pin
SealRating:
CoilInsulation:
MustOperateVoltage:
8.4 VDC
MustReleaseVoltage:
OperateTime:
10 ms
ReleaseTime:
5 ms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 70°C
ContactMaterial:
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Datasheet:
ShinYuaDE1A1B-L2-12V.pdf
1. How to order DE1A1B-L2-12V on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DE1A1B-L2-12V price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DE1A1B-L2-12V?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DE1A1B-L2-12V.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DE1A1B-L2-12V DE1A1B-24V DE2A-5V DE2A-24V DE1A1B-12V
Part Number DE1A1B-L2-12V DE1A1B-24V DE2A-5V DE2A-24V DE1A1B-12V
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series DE DE DE DE DE
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
CoilVoltage 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC
ContactRating(Current) 8 A 8 A 8 A 8 A 8 A
SwitchingVoltage 250VAC, 30VDC - Max 250VAC, 30VDC - Max 250VAC, 30VDC - Max 250VAC, 30VDC - Max 250VAC, 30VDC - Max
CoilCurrent 16.7 mA 16.7 mA 16.7 mA 16.7 mA 16.7 mA
Features - - - - -
TerminationStyle PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
SealRating - - - - -
CoilInsulation - - - - -
MustOperateVoltage 8.4 VDC 8.4 VDC 8.4 VDC 8.4 VDC 8.4 VDC
MustReleaseVoltage - - - - -
OperateTime 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms
ReleaseTime 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
OperatingTemperature -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C