Sensata-Crydom DRA1-CMXE60D5
DRA1-CMXE60D5
Part No.:
DRA1-CMXE60D5
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaDRA1-CMXE60D5.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 5A 1-60V
  • Related Categories
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
DRA
MountingType:
DIN Rail
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
OutputType:
DC
Voltage-Input:
20 ~ 28VDC
Voltage-Load:
1 V ~ 60 V
LoadCurrent:
5 A
On-StateResistance(Max):
100 mOhms