Sensata-Crydom DRC3R48E420
DRC3R48E420
Part No.:
DRC3R48E420
Datasheet:
ShinYuaDRC3R48E420.pdf
Description:
SOLID STATE RELAY 48-510 VAC
Voltage-Input:
18 ~ 30VDC
Voltage-Load:
48 V ~ 510 V
LoadCurrent:
7.6 A
On-StateResistance(Max):
TerminationStyle:
Screw Terminal
Datasheet:
ShinYuaDRC3R48E420.pdf
1. How to order DRC3R48E420 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DRC3R48E420 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DRC3R48E420?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DRC3R48E420.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DRC3P60D411R DRC3R40E400 DRC3R40E420 DRC3R48E420 DRC3P60B411R
Part Number DRC3P60D411R DRC3R40E400 DRC3R40E420 DRC3R48E420 DRC3P60B411R
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
Package/Case Module Module Module Module Module
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series Solicon DRC Solicon DRC Solicon DRC Solicon DRC Solicon DRC
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType DIN Rail DIN Rail DIN Rail DIN Rail DIN Rail
OutputType AC AC AC AC AC
Voltage-Input 18 ~ 30VDC 18 ~ 30VDC 18 ~ 30VDC 18 ~ 30VDC 18 ~ 30VDC
Voltage-Load 48 V ~ 510 V 48 V ~ 510 V 48 V ~ 510 V 48 V ~ 510 V 48 V ~ 510 V
LoadCurrent 7.6 A 7.6 A 7.6 A 7.6 A 7.6 A