IXYS DSEP60-12B
DSEP60-12B
Part No.:
DSEP60-12B
Manufacturer:
IXYS
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-247-2
Datasheet:
DSEP60-12B.pdf
Description:
POWER DIODE DISCRETES-FRED TO-24
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
30pF @ 600V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
65 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 1200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.25 V @ 60 A