Infineon Technologies DZ1100N22KHPSA2
DZ1100N22KHPSA2
Part No.:
DZ1100N22KHPSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaDZ1100N22KHPSA2.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 2.2KV 1100A MOD
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
80 mA @ 2200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2200 V
Current - Average Rectified (Io):
1100A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.11 V @ 3000 A