Sensata-Crydom EL240A20-05
EL240A20-05
Part No.:
EL240A20-05
Datasheet:
ShinYuaEL240A20-05.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 20A 24-280V
Voltage-Input:
4 ~ 8VDC
Voltage-Load:
24 V ~ 280 V
LoadCurrent:
20 A
On-StateResistance(Max):
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.187/0.250
Datasheet:
ShinYuaEL240A20-05.pdf
1. How to order EL240A20-05 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EL240A20-05 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EL240A20-05?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EL240A20-05.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EL240A20-05 EL240A30-05 EL240A20R-05 EL240A20R-12 EL240A30-24NP
Part Number EL240A20-05 EL240A30-05 EL240A20R-05 EL240A20R-12 EL240A30-24NP
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
Package/Case Module Module Module Module Module
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series EL EL EL EL EL
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
OutputType AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross
Voltage-Input 4 ~ 8VDC 4 ~ 8VDC 4 ~ 8VDC 4 ~ 8VDC 4 ~ 8VDC
Voltage-Load 24 V ~ 280 V 24 V ~ 280 V 24 V ~ 280 V 24 V ~ 280 V 24 V ~ 280 V
LoadCurrent 20 A 20 A 20 A 20 A 20 A