United Chemi-Con EMLK350ADA100ME61G
EMLK350ADA100ME61G
Part No.:
EMLK350ADA100ME61G
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEMLK350ADA100ME61G.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Alchip™- MLK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
25 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.240 (6.10mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)
MountingType:
Surface Mount
Category:
Datasheet:
ShinYuaEMLK350ADA100ME61G.pdf
1. How to order EMLK350ADA100ME61G on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EMLK350ADA100ME61G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EMLK350ADA100ME61G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EMLK6R3ADA470ME61G EMLK160ADA220ME61G EMLK350ADA4R7ME61G EMLK350ADA100ME61G EMLK6R3ADA101MF61G
Manufacturer United Chemi-Con United Chemi-Con United Chemi-Con United Chemi-Con United Chemi-Con
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series Alchip™- MLK Alchip™- MLK Alchip™- MLK Alchip™- MLK Alchip™- MLK
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 10 µF 10 µF 10 µF 10 µF 10 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 35 V 35 V 35 V 35 V 35 V
Lifetime@Temp 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 25 mA @ 120 Hz 25 mA @ 120 Hz 25 mA @ 120 Hz 25 mA @ 120 Hz 25 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 27 mA @ 100 kHz 27 mA @ 100 kHz 27 mA @ 100 kHz 27 mA @ 100 kHz 27 mA @ 100 kHz
Impedance - - - - -
LeadSpacing - - - - -
Size/Dimension 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max) 0.240 (6.10mm) 0.240 (6.10mm) 0.240 (6.10mm) 0.240 (6.10mm) 0.240 (6.10mm)
SurfaceMountLandSize 0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm) 0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm) 0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm) 0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm) 0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)