United Chemi-Con EMLK6R3ADA101MF61G
EMLK6R3ADA101MF61G
Part No.:
EMLK6R3ADA101MF61G
Datasheet:
ShinYuaEMLK6R3ADA101MF61G.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
60 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
64.8 mA @ 100 kHz
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.240 (6.10mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)
MountingType:
Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaEMLK6R3ADA101MF61G.pdf
1. How to order EMLK6R3ADA101MF61G on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EMLK6R3ADA101MF61G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EMLK6R3ADA101MF61G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EMLK6R3ADA470ME61G EMLK160ADA220ME61G EMLK350ADA4R7ME61G EMLK350ADA100ME61G EMLK6R3ADA101MF61G
Manufacturer United Chemi-Con United Chemi-Con United Chemi-Con United Chemi-Con United Chemi-Con
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series Alchip™- MLK Alchip™- MLK Alchip™- MLK Alchip™- MLK Alchip™- MLK
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 100 µF 100 µF 100 µF 100 µF 100 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 6.3 V 6.3 V 6.3 V 6.3 V 6.3 V
Lifetime@Temp 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 60 mA @ 120 Hz 60 mA @ 120 Hz 60 mA @ 120 Hz 60 mA @ 120 Hz 60 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 64.8 mA @ 100 kHz 64.8 mA @ 100 kHz 64.8 mA @ 100 kHz 64.8 mA @ 100 kHz 64.8 mA @ 100 kHz
Impedance - - - - -
LeadSpacing - - - - -
Size/Dimension 0.248 Dia (6.30mm) 0.248 Dia (6.30mm) 0.248 Dia (6.30mm) 0.248 Dia (6.30mm) 0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max) 0.240 (6.10mm) 0.240 (6.10mm) 0.240 (6.10mm) 0.240 (6.10mm) 0.240 (6.10mm)
SurfaceMountLandSize 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)