United Chemi-Con EMLK350ADA4R7ME61G
EMLK350ADA4R7ME61G
Part No.:
EMLK350ADA4R7ME61G
Datasheet:
ShinYuaEMLK350ADA4R7ME61G.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
19 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
20.52 mA @ 100 kHz
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.240 (6.10mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)
MountingType:
Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaEMLK350ADA4R7ME61G.pdf
1. How to order EMLK350ADA4R7ME61G on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EMLK350ADA4R7ME61G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EMLK350ADA4R7ME61G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EMLK6R3ADA470ME61G EMLK160ADA220ME61G EMLK350ADA4R7ME61G EMLK350ADA100ME61G EMLK6R3ADA101MF61G
Manufacturer United Chemi-Con United Chemi-Con United Chemi-Con United Chemi-Con United Chemi-Con
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series Alchip™- MLK Alchip™- MLK Alchip™- MLK Alchip™- MLK Alchip™- MLK
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 4.7 µF 4.7 µF 4.7 µF 4.7 µF 4.7 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 35 V 35 V 35 V 35 V 35 V
Lifetime@Temp 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 19 mA @ 120 Hz 19 mA @ 120 Hz 19 mA @ 120 Hz 19 mA @ 120 Hz 19 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 20.52 mA @ 100 kHz 20.52 mA @ 100 kHz 20.52 mA @ 100 kHz 20.52 mA @ 100 kHz 20.52 mA @ 100 kHz
Impedance - - - - -
LeadSpacing - - - - -
Size/Dimension 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max) 0.240 (6.10mm) 0.240 (6.10mm) 0.240 (6.10mm) 0.240 (6.10mm) 0.240 (6.10mm)
SurfaceMountLandSize 0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm) 0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm) 0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm) 0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm) 0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)